کار با ایمیل در PHP – تابع mail()

PHP   
2 سپتامبر 2014   

تابع بسیار مفیدی در php برای قرستادن ایمیل به ویسیله صفحات وب وجود دارد که mail() نام دارد. این تابع اجازه ی ارسال ایمیل  به وسیله صفحات وب را به شما می دهد.

اما دقت کنید که برای ارسال ایمیل شما حتما باید دارای هاست اینترنتی باشید که به شما اجازه این کار را بدهد و این عمل از روی هاست مجازی کامپیوتر یا هاست هایی که این امکان را ندارد امکان پذیر نیست.

شکل کلی استفاده از این تابع به صورت زیر است:

 

که به جای to نام گیرنده و کسی که ایمیل را دریافت می کند قرار می گیرد. Subject نیز موضوع پیام را مشخص می کند و message متن اصلی پیام و ایمیل شماست. پارامتر headers برای تنظیماتی همچون نام فرستنده و تنظیمات چندگیرنده می باشد و parameters برای تنظیمات دیگر است.

به مثال زیر دقت کنید:

 

در این مثال پارامترهای مربوطه مقداردهی شده اند و ایمیل به درستی ارسال می شود. در این مثال فرستنده [email protected] و گیرنده [email protected]، موضوع ایمیل Test message subject و متن ایمیل It’s a test message!!! می باشد.

حالا می خواهیم فرمی برای ارسال ایمیل درست کنیم که اطلاعات مربوطه را از کاربر دریافت کند و ایمیل را بوسیله اطلاعات گرفته شده از کاربر ارسال شود. در این مثال ابتدا کدهای html مربوطه را می نویسیم و سپس چک می کنیم که اگر فرم ارسال شده است ایمیلی با آن محتوا ارسال بشود. به این مثال توجه کنید:

 

خروجی:

مثای از استقاده تابع mail در php

خروجی

همانطور که می بینید ارسال فرم توسط تابع isset() چک شد. این تابع برای تشخیص ارسال شدن فرم به صورت بالا بسیار کاربرد دارد و در صفحات وب بسیار به چشم می خورد.

در این مثال اگر فرم ارسال نشده باشد کدهای html نمایش داده می شود و اگر فرم ارسال شده باشد مقادیر توسط متغیرها ذخیره و درتابع mail() استفاده می شوند.

ما می توانستیم در این مثال پرشدن فیلدها توسط کاربر را نیز چک کنیم (به وسیله تابع isset()) اما برای ساده تر و قابل فهم تر بودن کد این قسمت را حذف کردیم.